Anevrizma Nedir? Tanım, Riskler ve Tedavi Yöntemleri

Anevrizma, tıbbi literatürde sıkça karşımıza çıkan, pek çok kişi tarafından bilinmese de yaşamı ciddi anlamda tehdit eden bir durumdur. Peki, anevrizma nedir, risk faktörleri nelerdir ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Anevrizmanın Tanımı

Anevrizma, kan damarlarının duvarlarının zayıflayarak balon gibi genişlemesiyle tanımlanır. Damar duvarında oluşan bu zayıflık ve incelme, yırtılma riskini beraberinde getirir. Anevrizmalar vücudun birçok bölgesinde oluşabilir. En sık karşımıza çıkanı, karın aortasında bulunan anevrizmadır. Ancak aortanın kalpten çıkan bölgesinde ve göğüs içindeki kısmında da anevrizma oluşabilmektedir. Oluşumundaki en büyük sebep, damar sertliği yani aterosklerozdur.

Risk Faktörleri

Anevrizma gelişimi için bazı risk faktörleri bulunmaktadır:

  • Sigara
  • Şeker Hastalığı
  • Genetik yatkınlık
  • Yüksek kolesterol seviyeleri
  • Yüksek tansiyon
  • Stres

Belirtiler ve Bulgular

Anevrizmanın belirti ve bulguları kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. En yaygın belirtiler arasında sırt ağrısı, karın ağrısı ve karında atım hissi veren şişlik bulunmaktadır. Ancak bazı vakalarda anevrizmanın yırtılması sonucu karın içinde kanama, bayılma, şuur kaybı ve ölüm riski ortaya çıkabilir.


Endovasküler Stent

Geleneksel ameliyat yöntemlerine alternatif olarak son yıllarda kullanılmaya başlanan endovasküler stent, dayanıklı kumaşların metal tellerle güçlendirilip tüp şeklinde hazırlanmasıyla oluşturulur. Bu tüp şeklindeki yapı, hastanın kasığından girilerek balonlaşmış damara yerleştirilir. Böylece kan, bu tüp yapının içerisinden akarak balonlaşmış damarın dışında kalmış olur.

Tedavi Yöntemlerinin Uygulanabilirliği

Karın ya da göğüs içi atardamarında 5 cm'den büyük balonlaşma tespit edilen hastalar endovasküler stentle tedavi olabilirler. Ancak geleneksel ameliyatın ve genel anestezinin riskleri, hastaları zorlamaktadır. Endovasküler tedavi yöntemi sayesinde hastalar çok daha kısa süre hastanede kalabilirler.

Anevrizma, ciddi sonuçlara yol açabilecek bir durumdur ve risk faktörlerine sahip olanlar, özellikle 65 yaş üstü sigara içen erkekler, düzenli kontrol ve gerekli tedaviler için hekimlerine başvurmalıdırlar. Türkiye'de bu hastalığın farkında olmadan yaşayan birçok kişi bulunmaktadır. Erken teşhis, yaşam kalitesini artırırken, olası fatal sonuçların da önüne geçer. Günümüzde endovasküler tedavi gibi modern yöntemlerle anevrizma tedavisi, hastalar için çok daha konforlu ve az riskli hale gelmiştir.

İleri Okuma:

[1] https://www.kubilayaydin.com.tr/anevrizma

[2] https://npistanbul.com/anevrizma

[3] https://www.medicana.com.tr/saglik-rehberi-detay/10257/anevrizma-ve-anevrizma-cerrahisi-nedir

[4] https://www.medicalpark.com.tr/anevrizma-nedir/hg-24

[5] https://en.bab.la/dictionary/turkish-english/anevrizma

[6] https://basarihastanesi.com/makale/beyin-anevrizmasi/

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski