Vulva Nedir?

Vulva, kadın üreme sisteminin dış kısmını oluşturan organlardan biridir. Vulva, pubis bölgesinden anüse kadar olan bölgede bulunur ve mons pubis, labia majora, labia minora, klitoris, vestibül, perineum ve vaginanın dış açıklığından oluşur.

Mons pubis, pelvik kemiklerin üzerinde bulunan tüylü bölgedir ve vulvanın üst kısmını kaplar. Labia majora, mons pubis ile perineum arasında uzanan büyük dudaklardır. Bu dudaklar, yağ dokusu, kan damarları, sinirler ve salgı bezleri içerir. Labia minora, labia majoranın içinde bulunan daha küçük dudaklardır ve klitorisin üst kısmına kadar uzanırlar.

Klitoris, labia minora'nın birleştiği yerde bulunan küçük bir organdır. Klitoris, cinsel uyarılmayı ve zevki sağlayan sinir uçları içerir. Vestibül, labia minora'nın arasındaki bölgedir ve üretra açıklığı, vajina açıklığı ve klitoris çevresindeki dokuları içerir.

Perineum, vulvanın alt kısmındaki bölgedir ve anüs ile vajina arasındaki bölgedir. Vulva, bu organların hepsinin birleşiminden oluşur ve kadınların cinsel fonksiyonlarını ve üreme sağlığını etkiler.

Vulva bölgesindeki dokuların yapısı ve fonksiyonu, kadın sağlığı ve üreme sağlığı açısından önemlidir. Vulva kanseri, genital enfeksiyonlar ve vulva ağrısı gibi çeşitli sağlık sorunları bu bölgede meydana gelebilir ve uygun tedavi gerektirir.

Görsel Pixabay


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

Sponsor

Sponsor