Venöz Yetersizlik Kronik Periferik Ne Demek?

Venöz yetersizlik, vücuttaki kan damarlarındaki kanın yeterince düzgün bir şekilde dolaşamaması nedeniyle oluşan bir durumdur. Kronik periferik venöz yetersizlik, bacaklardaki venöz dolaşımın yetersiz olması sonucu bacaklarda uzun süreli şişlik, ağrı, yorgunluk, kramplar, kaşıntı, cilt değişiklikleri, ülserler, enfeksiyonlar gibi semptomlara neden olan bir hastalıktır.


Normal şartlarda, kan, bacaklardaki toplardamarlar yoluyla kalbe geri döner. Ancak, venöz yetersizlik durumunda, kanın kalbe geri dönmesinde sorunlar yaşanır ve kan bacaklarda birikerek bacakların şişmesine ve ağrımasına neden olabilir.


Kronik periferik venöz yetersizlik, genellikle yaşlı insanlarda ve obezite, hamilelik, hareketsizlik gibi faktörlerin bulunduğu kişilerde daha sık görülür. Bu durumun tedavisi, hastalığın şiddetine ve semptomlara bağlı olarak değişebilir. Bazı durumlarda, bacak kompresyon çorapları, kan pıhtılaşmasını önlemek için ilaçlar ve cerrahi müdahale gibi tedaviler uygulanabilir. Ancak, önleyici tedbirler almak, hastalığın oluşmasını engellemeye yardımcı olabilir. Bunlar arasında, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı bir diyet uygulamak, bacakları yüksek bir pozisyonda tutmak, sigara ve alkol tüketimini sınırlamak yer almaktadır.


Pixabay


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski