ST Ne Demek?

Görsel Pixabay

ST segmenti, elektrokardiyogram (EKG) testinde gözlenen bir dalga kompleksidir. EKG, kalbin elektrik aktivitesini ölçmek ve kaydetmek için kullanılan bir tıbbi testtir. EKG testi, kalp hastalığı veya diğer tıbbi durumların teşhisi, tedavisi ve yönetimi için önemlidir. ST segmenti, QRS kompleksinin sonundan T dalgasının başlangıcına kadar olan bölgedir ve genellikle düz veya hafif yukarı doğru eğimlidir. Normal bir EKG'da ST segmenti yüksekliği veya alçaklığı, kalp hastalığı veya diğer tıbbi durumların işareti olabilir.

ST segmentindeki herhangi bir yükselme veya depresyon, kalbin oksijen alımını, kan akışını veya diğer kalp fonksiyonlarını etkileyen bir tıbbi durumun işareti olabilir. Bunlar arasında kalp krizi, miyokardit, perikardit, anjina pektoris, elektrik şoku, kardiyomiyopati, hiperkalsemi ve pulmoner emboli gibi durumlar yer alır. Bazı ilaçlar, özellikle de kalp ilaçları, diğer ilaçlar ve bazı zehirler de ST segmentini etkileyebilir.

ST segmenti analizi, kalp hastalığının teşhisi, tedavisi ve yönetimi için önemlidir. ST segmenti yüksekliği veya alçaklığı, bir doktorun belirli bir tıbbi durumu tanımlamasına yardımcı olabilir. Diğer testlerin yanı sıra, bir EKG testi de hastalığın şiddetini ve ilerlemesini belirlemek için kullanılabilir.

EKG testi, birçok kalp hastalığının teşhisinde kullanılır. ST segmenti yüksekliği veya alçaklığı, kalp krizi veya diğer kalp hastalıklarının bir işareti olabilir. İlgili semptomlar ve tıbbi durumlar arasında göğüs ağrısı, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, terleme, bulantı ve kusma yer alır. Bu semptomlar ve tıbbi durumlar, hemen bir doktorun müdahalesini gerektirebilir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski