Rus Uyku Deneyi: Korku Dolu Bir Hikaye

Sovyetler Birliği döneminde gerçekleştirildiği iddia edilen Rus Uyku Deneyi, birçok korku hikayesine ve komplo teorisine konu olmuştur. Bu deney, insan uyku döngüsü üzerine yapılan bir araştırmaydı ancak sonuçları ve yürütülüşüyle bilim camiasında tartışmalara neden oldu.

Deneyin Yürütülmesi

Rus Uyku Deneyi, 1940'lı yılların başında Sovyetler Birliği'nin Leningrad kentinde yürütüldüğü iddia edilen bir deneydir. Deneyin amacı, insan uyku döngüsü ve uyku eksikliğinin fizyolojik etkilerini incelemekti.

Deneyde, beş mahkum, kapatıldıkları bir odada 30 gün boyunca uyku eksikliği deneyine tabi tutuldu. Mahkumların hepsine uyku hapları verilerek uykularının kesilmesi sağlandı. Deneyin başlangıcında mahkumlar normal bir davranış sergiliyordu ancak zamanla uyku eksikliği nedeniyle psikolojik bozukluklar yaşamaya başladılar.

İlk günlerde, mahkumlar birbirleriyle konuşarak vakit geçirdiler. Ancak zamanla konuşmaları azaldı ve sonunda tamamen sustular. Üçüncü günlerinde, deneklerden biri inlemeye başladı ve diğerleri onu dinleyerek ürperdiler. Beşinci günlerinde, mahkumlar arasında kavga ve tartışmalar başladı ve diğerleri onları ayrıştırmakta zorlandı.

Uyku eksikliği, mahkumların davranışlarında daha da kötüleşmeye neden oldu. Beşinci günlerinde, mahkumların kalp atışları hızlandı ve tansiyonları yükseldi. Zamanla, bazı mahkumların derilerinde açık yaralar meydana geldi.

Sonuçları ve Tartışmalar

Rus Uyku Deneyi sonuçları, bilim camiasında ve genel halk arasında tartışmalara neden oldu. Deney sonucunda, mahkumların deliryum, halüsinasyonlar, panik ataklar ve şiddetli uyku eksikliği yaşadığı gözlemlendi. Bazı mahkumların psikolojik sorunları, uyku eksikliği nedeniyle daha da kötüleşti.

Ancak deneyin gerçekliği ve sonuçları hakkında net bir bilgi yoktur. Deney hakkındaki tüm bilgiler, karanlık bir geçmişe sahip olduğu düşünülen bir olaydır. Bu nedenle, deneyin gerçekliği konusunda şüpheler ve komplo teorileri halk arasında yayılmaya devam etmektedir. 

Pixabay


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski