HGB Nedir?

HGB, tam kan sayımı testinde bulunan bir parametredir ve kanın oksijen taşıma kapasitesini ölçen bir protein olan hemoglobin düzeyini ifade eder. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir protein kompleksidir ve kandaki oksijenin büyük bir kısmını taşır. HGB düzeyi, kanın ne kadar oksijen taşıyabileceğini gösterir.

HGB düzeyi, genellikle gram başına decilitre (g/dL) cinsinden ifade edilir. Sağlıklı bir yetişkinde, HGB düzeyi genellikle erkeklerde 13,5-17,5 g/dL arasında ve kadınlarda 12,0-15,5 g/dL arasındadır. Hamile kadınlarda HGB düzeyi biraz daha düşük olabilir.

HGB düzeyi, birçok faktörden etkilenebilir. Demir eksikliği anemisi gibi bazı kan hastalıkları, kronik böbrek hastalığı, lösemi, kanser, ağır kanamalar, vitamin B12 eksikliği, tiroid problemleri ve diğer birçok hastalık, HGB düzeyinde düşüşe neden olabilir. Ayrıca, sigara içmek, yüksek rakımlarda yaşamak veya kronik akciğer hastalığı gibi çevresel faktörler de HGB düzeyinde düşüşe neden olabilir.

HGB düzeyinde düşüş tespit edildiğinde, tedavi, altta yatan nedene bağlı olacaktır. Demir eksikliği anemisi gibi bazı durumlarda, demir takviyeleri veya diğer ilaçlar kullanılabilir. Ancak, HGB düzeyindeki düşüş, bazen diğer ciddi sağlık sorunlarının bir işareti olabilir, bu nedenle bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

Sponsor

Sponsor