MANTAZOL %1 + %0.1 KremMantazol, 10 mg (% 1) izokonazol nitrat ve 1 mg (% 0,1) dliflukortolon valerat etkin maddelerini içeren bir kremdir. Yardımcı madde olarak likit parafin, sarı yumuşak parafin, polisorbat 60, setostearil alkol, disodyum EDTA, sorbitan stearat, deiyonize su içerir. Opak beyaz renkli, viskoz, homojen kremdir ve ambalaj büyüklüğü 15 g’dır.

Bu ilaç izokonazol nitrat ve diflukortolon valerat olmak üzere iki aktif madde içerir. İzokonazol nitrat, derinin mantar hastalıklarını tedavi eder ve diflukortolon valerat, derinin iltihabi durumunu baskılar ve
kaşıntı, yanma ve ağrı gibi şikayetleri yatıştırır. 

Mantazol Krem Ne İçin Kullanılır?


Ağır iltihabi veya ekzemalarla birlikte seyreden (örneğin ellerde, parmak araları, kasık
ve genital bölgelerde) derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının başlangıç veya ara tedavisi için
kullanılır.

Yani mantazol mantarların neden olduğu enfeksiyonların tedavi edilmesinde kullanılmakta olan krem formunda bir ilaçtır. 

Mantazol Nasıl Kullanılır?


Doktorunuz tarafından başka şekilde kullanımı tavsiye edilmemiş ise cildin hastalıklı bölgelerine günde 2 defa uygulanır (Hastalıklı deri bölgesine haricen sürerek uygulayınız). Ciltte iyileşme görüldüğünde ise kullanımı bırakılır.

Genel olarak, tedavi süresi 2 haftayı aşmamalıdır. Gerekli ise, doktorunuz glukokortikoid içermeyen bir antifungal preparat (mantar tedavisinde kullanılan bir ilaç) ile takip tedavisi yazabilir.

Dikkat edilecek hususlar
  • Gebelik kategorisi C'dir, doktor tarafından tavsiye edilmedikçe gebelerde kullanılmamalıdır. 
  • Krem yüz bölgesine uygulanacak ise gözler ile temas etmesine izin verilmemelidir. 
  • Genital bölgelere uygulanırsa, bileşenlerinden bir kısmı prezervatifler veya diyaframlar gibi lateks ürünlerde hasar oluşturabilir. Bu nedenle, bunlar doğum kontrolü veya HIV enfeksiyonu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu etkilerini yitirmiş olabilirler.
Daha detaylı bilgiyi kullanma talimatından okuyabilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski