Distile Su Nedir?

Distile su, kuyu suyu, deniz suyu, musluk suyu, kar, akarsular ve hatta bitkiler veya nemli kaya gibi saf olmayan sudan buhar veya su buharının yoğunlaştırılmasıyla üretilen arıtılmış sudur. İçerisindeki tüm yabancı maddelerden arındırılmış su şeklidir ve bu nedenle çeşitli endüstriyel ve tıbbi uygulamalarda kullanılır. Doğal bir kaynaktan, artezyen kuyusundan veya normal musluktan gelmesi fark etmeksizin, tüm sularda eser ancak güvenli miktarda mineral, bakteri, böcek ilacı ve diğer kirletici maddeler bulunabilir. Distilasyon, suyu tüm bu kirliliklerden  ayrıca suda çözünen minerallerin %99,9’undan fazlasını arındırır.

Görsel Pixabay sanatçısı PublicDomainPictures

Distile su, damıtma işlemi ile üretilebilir. Basitçe anlatmak gerekirse, buharlaşmaya başlayana kadar bir damıtma şişesi veya kap içinde kaynak ya da musluk suyunun ısıtılması ve oluşan buharın soğutularak tekrar sıvı hale getirilmesi işlemi sonunda elde edilir. Çoğu yabancı madde sudan daha yüksek bir kaynama noktasına sahip olduğundan su ile buharlaşamaz. Su buharı, şişenin üst kısmında veya kendi alıcı kabında toplandığından, yabancı maddeler sıvı içinde kalır. Buhar toplandıktan sonra, tekrar damıtılmış su adı verilen bir sıvıya yoğunlaştırılır.

Son derece yüksek saflıkta su gerekli ise, distile edilmiş olan su numunesi tekrar aynı işleme tabi tutulur. Buna çift damıtma denir ve nihai ürünün mümkün olduğunca saf olmasını sağlamak için kullanılır.

Distile Su Nerelerde Kullanılır?

Kusursuz saflığı, distile suyu bir dizi endüstriyel ve tıbbi uygulama için kullanışlı hale getirir. Bunun nedeni, hassas malzemeleri aşındırmaması, geride kalıntı bırakmaması, diğer kimyasallarla reaksiyona girmemesi ve karışmamasıdır. Genel olarak kullanımları deiyonize ve demineralize su kullanımına çok benzer.

İlaç Endüstrisi

Farmasötik üretiminde yüksek saflıkta su kullanılması önemlidir, çünkü musluk suyundaki kirleticiler diğer bileşenlerle etkileşime girebilir ve kimyasal reaksiyonlara neden olabilir. Bu endüstride distile su aşağıdaki gibi ürünlerde kullanılmaktadır:

 • Analitik reaktifler,
 • Aktif farmasötik bileşenler,
 • Aktif farmasötik ara ürünler.

Ayrıca krem ​​veya duş ürünleri gibi kozmetik ürünlerde de kullanılmaktadır. Demineralize su, daha ucuz olması nedeni ile bazen farmasötiklerde kullanılmakla birlikte, ürün veya işlem çok yüksek saflık gerektiriyorsa, genellikle distile su tercih edilir.

Tıbbi Prosedürler

Tıp dünyasında kullanılan suyun kullanıma uygun olması için çok kesin bir spesifikasyonu karşılaması gerekir. Çok yüksek saflıkta damıtılmış su bu endüstride bir dizi tıbbi prosedürü gerçekleştirmek için kullanılmaktadır:

 • Dokunun enfekte olmasını önlemeye yardımcı olduğu için yaraları temizlemek,
 • Bakterilerin vücut boşluğuna girmesini önlediği için ameliyat sırasında irrigasyon solüsyonu olarak,
 • Diş çekimi gibi bir işlemden sonra açık yaranın enfeksiyonunu önlemek için ağız durulamada,
 • CPAP, BPAP makinelerinde ve oksijen konsantratörlerinde solunan havanın nemlendirilmesi ve cihazda kireçlenmenin önlenmesinde,
 • Böbrek yetmezliği tedavisinde kullanılan hemodiyaliz makinelerinin kandaki atıkları filtrelemesinde kullanır.

Laboratuvar Uygulamaları

Laboratuarda arıtılmış su, kontrollü ortamlar oluşturmak ve yüksek kaliteli ürünler elde etmek için kritik öneme sahiptir.

Laboratuarda başlıca distile su kullanım alanları:

 • Çözelti hazırlamak için bir çözücü olarak ve haznenin ömrünü uzatmakta,
 • Cam eşyaları ve diğer hassas ekipmanları temizlemek için.

Laboratuvarda kullanılan suyun türü, kesin verilerin, analizlerin ve nihai ürünlerin bütünlüğü için çok önemlidir. Bunun nedeni, sudaki kirliliklerin bir deneyi kolaylıkla yararsız hale getirebilmesi, sonuçlara müdahale edebilmesi ve kimyasal formülasyonları kirletebilmesidir.

Otomotiv ve Makineler

Arabanızın motorunda veya kurşun içeren akülerde kullandığınız suyun türü çok önemlidir. Örneğin musluk suyu kullanırsanız, yüksek kalsiyum içeriği zamanla yüzeyde birikecek ve sonunda metal parçaları aşındıracaktır.

Distile suda kirleticilerin olmaması, distile suyu otomotiv ve makine sektöründe şu alanlarda kullanım için ideal ürün hale getirir:

 • Kurşun asit piller,
 • Soğutma sistemleri,
 • Uçak motorları,
 • Gaz türbinli motorlar.

Damıtılmış su, buhar motorlarındaki kazan sistemi de dahil olmak üzere farklı metal parçalarda veya sadece metal ekipmanı temizlemek için güvenle kullanılabilir.

Diğer Kullanım Alanları

Çoğu arıtılmış su ürünü gibi, damıtılmış suyun dahil olduğu çok çeşitli uygulamalar vardır;

 • Elektronik endüstrisinde devre kartlarını yıkamak için,
 • Buharlı ütülede kireç oluşumunu önlemek için,
 • Mineral tortularını önlemek için düşük hacimli nemlendiricilerde,
 • Bitkilerin sulanmasında; bazı araştırmalar damıtılmış su ile sulanan tohumların daha hızlı ve sağlıklı büyüdüğünü öne sürmektedir,
 • Kalkış sırasında hava yoğunluğunu artırmak için Boeing 707 gibi bazı eski uçaklarda

Distile Su İçebilir Misiniz?

Damıtılmış su içmenin artılarını ve eksilerini net bir şekilde anlamak için, öncelikle suyun insan vücudunda oynadığı rolü, vücudun temel mineralleri nereden aldığını ve bu minerallerin vücut tarafından nasıl kullanıldığını anlamak gerekir. Damıtma işlemi, Dünya’nın su döngüsüne çok benzer, sudaki yabancı maddeleri temizleyen ve suyu saf formunda bırakan doğal bir süreçtir. İşlem sırasında potansiyel olarak zararlı dezenfektanlar veya diğer kimyasallar eklenmediğinden, içilmesinin güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, endişe nedeni sudan çıkarılan şeylerdir.

Damıtma işlemi, sudaki maddeleri uzaklaştırmada o kadar etkilidir ki, bazıları vücutta önemli işlevlere hizmet eden suda çözünen mineraller de dahil olmak üzere hemen hemen her şey çıkarılır. Hücre sinyalleşmesinde önemli bir rol oynayan bu mineraller (bazen elektrolitler olarak adlandırılır), tipik olarak yediğimiz yiyecekler yoluyla elde edilir. Ancak su, bu temel minerallerden yalnızca eser miktarda içerirken, günlük ihtiyaçlarımıza katkıda bulunabilir. Ne kadar önemli ölçüde ne yediğimiz, ne kadar fiziksel olarak aktif olduğumuz ve genel sağlığımıza bağlı olacaktır.

‘Kirletici’ kelimesi kulağa vücudunuzda istemediğiniz bir şey gibi gelebilir, ancak su söz konusu olduğunda bunlardan kaçınmamak gerekir. Bunun nedeni, içme suyunda bulunan kirletici olarak tarif edilen minerallerinin, özellikle kalsiyum gibi minerallerin beslenmemizde çok önemli bir rol oynamasıdır. Bir bardak damıtılmış su içmek size zarar vermeyecek olsa da, uzun süre içmeye devam ederseniz, vücudunuzu bu temel mineral ve iyonlardan mahrum bırakmış olursunuz. Bu durumun uzun süre yaşanması mevcut mineralleri ve elektrolitleri vücudunuzdan uzaklaştırabilir.

Bazı araştırmalar, kalsiyum ve magnezyum içeriği düşük içme suyu ile yorgunluk, kas krampları, halsizlik ve kalp hastalığı arasında bağlantı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, damıtılmış su, diğer su türlerinin yanı sıra hidrate kalmanıza yardımcı olmayabilir. Bu yüzden distile su içmek bir bardak zehir içmek gibi etki etmese de doktorlar ve diyetisyenler tarafından tavsiye edilmemektedir.

Ayrıca distile su musluk suyuna lezzet veren kalsiyum, sodyum ve magnezyum gibi önemli minerallerden arındırılmış olması nedeni ile genellikle garip bir tada sahiptir ve dilinizde tüylü bir doku bırakır, damak tadınıza uymayacaktır.

Distile Su Nasıl Elde Edilir? Kendi Damıtılmış Suyunuzu Nasıl Yapabilirsiniz?

Eczane ya da büyük marketlerden ve internet üzerinden sipariş verebilirsiniz ancak bu sizin için zor geliyor ya da acil olarak kullanmaya ihtiyacınız varsa basit bir şekilde evde distile su üretebilirsiniz. Kendiniz hazırlamak istiyorsanız;

 1. Büyük bir tencerenin yarısına kadar su doldurun,
 2. Tencerenin kapağına bir fincan bağlayın, böylece kapak kapatıldığında fincan tencerenin içine doğru asılı kalacaktır.
 3. Bardak, tencerenin içinde suya değmeyecek kadar yüksek olmalıdır.
 4. Suyu 20 dakika kaynatın. Kaynama, önce yükselen sonra tekrar suya yoğunlaşan buhar oluşturur,
 5. Kapaktan bardağa düşen su disitle özelliktedir.

Damıtılmış suyun içerisindeki iyon eksikliği, saklandığı kaptan kimyasalların sızmasına neden olabilir. Suyu hemen kullanmayı planlıyorsanız, çoğu kap saklayabilmek için uygundur, ancak uzun süreli depolama için cam veya yüksek kaliteli paslanmaz çelik kullanmak en iyisidir.

Drsozluk.com adresindeki blog ve bu blogda yayınlanan her şey yalnızca bilgi kaynağı olarak sunulmaktadır, asla sağlık profesyoneli muayenesi veya tedavi önerisi yerine geçmez. Blog, yazarları ve bağlı kuruluşları, kısmen veya doğrudan bu web sitesinde sağlanan bilgilerin izlenmesinden kaynaklanan herhangi bir kaza, yaralanma veya hasar için sorumluluk kabul etmemektedir. Herhangi bir sağlık sorununuz var ise doktorunuza veya eczacınıza başvurunuz.

Kaynaklar ve İleri Okuma

 1. https://www.webmd.com/diet/distilled-water-overview
 2. https://www.myrecipes.com/how-to/cooking-questions/what-is-distilled-water
 3. https://www.bigberkeywaterfilters.com/blog/distilled-water/distilled-water-what-is-it-and-can-you-drink-it
 4. https://www.healthline.com/health/can-you-drink-distilled-water#side-effects

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

Sponsor

Sponsor