Advertisement

Responsive Advertisement

Goodell İşareti Nedir?

Goodell işareti artmış vaskülarizasyon (damarlanma) nedeni ile serviksin (rahim ağzının) vajinal kısmının önemli ölçüde yumuşamasıdır. Bu damarlanma, büyüyen uterusun altındaki damarların hipertrofisi ve şişmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Görsel Pixabay Sanatçısı Daniel Reche

Bu işaret hamileliğin erken bir göstergesi olup yaklaşık olarak gebeliğin dört ila sekizinci haftalarında ortaya çıkar. Muayene olan kişide saptanması gebe olma ihtimalini artırabilse de, kesin bir hamilelik belirtisi değildir.

Goodell işareti nasıl muayene edilir?

Pelvik muayene, Goodell işaretinin görülmesine izin verir. Prosedürel onayın alınması sonrasında, muayene, hastanın idrar yapmasının ardından litotomi pozisyonuna geçmesi ile başlar. Doktor dış genital organları muayene ettikten sonra vajina duvarlarını genişleterek serviksi görebilmek için kayganlaştırıcı sürülmüş bir spekulum kullanır. Hastanın serviksi görüldükten sonra bir el ile karnın alt tarafına bastırılırken diğer elin parmakları vasıtası ile rahim ağzı muayene edilerek sertliği ve yumuşaklığı hakkında bilgi edinilir. 

İşaret, adını 1829 - 1874 yılları arasında yaşamış olan jinekolojist William Goodell'den almıştır.


Yorum Gönder

0 Yorumlar